Alergija pienui ir kiaušiniams - www.atopinis.lt

2019 4 vasario d.

Kokie alergenai slypi kiaušiniuose ir piene?

Karvės pienas turi daugiau nei 30 skirtingų alergenų. Dauguma pienui alergiškų vaikų yra sensibilizuoti keliems pieno baltymo alergenų komponentams. 80% pieno baltymų sudaro kazeinas; 20% - išrūgų baltymai. Pieno išrūgos susideda iš beta–laktoglobulino, alfa–laktalbumino, jaučio serumo albumino, laktoferino.

Svarbiausi pieno alergenai yra kazeinas, beta–laktoglobulinas ir alfa-laktalbuminas, nors aprašoma alergija ir kitiems pieno baltymams, tokiems kaip jaučio serumo albuminas. Iki 10% vaikų gali būti alergiški jautienai.

Kazeinas yra atsparus karščiui ir skrandžio fermento pepsino poveikiui, o beta–laktoglobulinas, alfa–laktalbuminas, jaučio serumo albuminas ir laktoferinas yra karščiui neatsparūs baltymai. Todėl esant alergijai beta–laktoglobulinui, alfa–laktalbuminui, jaučio serumo albuminui ir laktoferinui, bet nesant alergijos kazeinui, kai kurie vaikai gali valgyti gerai termiškai apdorotus pieno produktus, bet tai galima nustatyti atlikus provokacinius oralinius mėginius ligoninėje.

Kiaušinio baltymas yra svarbiausias kiaušinio alergenų šaltinis, jame randami 23 skirtingi baltymai. Pagrindiniai kiaušinio baltymo alergenų komponentai: ovomukoidas (dominuojantis alergenas), ovalbuminas, konalbuminas, lizocimas. Livetinas randamas kiaušinio trynyje, jis gali būti atsakingas už „paukščio-kiaušinio” (angl. bird-egg) sindromo išsivystymą ne tik suaugusiems, bet ir vaikams: vystosi respiraciniai ir gastrointestiniai simptomai suvalgius kiaušinio arba po kontakto su paukščiais, jų plunksnomis. Dėl galimų kryžminių reakcijų iki 5% alergiškų kiaušiniams vaikų gali būti alergiški vištienai.

PASIDALINTI

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos lopo testas?

Odos lopo mėginys (OLM) su maisto alergenais – neinvazinis tyrimas, padedantis diagnozuoti alergiją maistui, kuriai daugiausia būdingos vėlyvos klinikinės reakcijos.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos dūrio mėginys?

Odos dūrio mėginys (ODM) – dažniausiai kasdienėje alergologo praktikoje naudojamas metodas. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant ODM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes

Kaip yra diagnozuojama maisto alergija vaikams?

Alergijos maistui diagnostika yra sudėtinga. Diagnozuoti alergiją maistui padeda: anamnezė, diagnostiniai alerginiai mėginiai, eliminacinė dieta, provokaciniai oraliniai mėginiai. Visus alerginius mėginius gali vertinti tik specialistas – gydytojas vaikų alergologas arba alergologas ir klinikinis imunologas.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes