Kaip galime sumažinti tikimybę pasireikšti alergijai, kurią sukelia daržovės ar vaisiai

2019 12 kovo d.

Kaip galime sumažinti tikimybę pasireikšti alergijai, kurią sukelia daržovės ar vaisiai?

Vaisiai ir daržovės dažniau sukelia burnos alergijos sindromą vyresniems vaikams, kurie yra alergiški žiedadulkėms, nes yra nustatytos kryžminės reakcijos tarp įvairių vaisių, daržovių ir žiedadulkių bei latekso alergenų.


Daugelis vaisių ir daržovių alergenų yra neatsparūs terminiam apdorojimui. 30-50% asmenų, alergiškų beržo žiedadulkėms, yra alergiški ir obuoliams. Vaikai, alergiški lateksui, dėl kryžminių alerginių reakcijų gali įsijautrinti bananui, avokadui, kiviui. Aprašyta, kad kivis vaikams sukėlė sunkias anafilaksines reakcijas.


Iš daržovių dažniausiai alergizuoja morkos, pomidorai, petražolės, o salieras gali sukelti net anafilaksines reakcijas. Baltymas patatinas, randamas bulvėse, yra atsparus karščiui, todėl net virtos bulvės, kurios labai mėgiamos Lietuvoje, kartais gali tapti sunkių alerginių reakcijų priežastimi. Bulvė dažnai yra pirmoji daržovė, įvedama į kūdikio mitybą, kūdikiams gali sukelti tiek greitojo, tiek lėtojo tipo alergines reakcijas.


Nors retai, bet aprašomos alerginės reakcijos pomidorui, dažniau vyresniems vaikams, pasitaiko ir anafilaksinės reakcijos. Alergines reakcijas į pomidorą reikia atskirti nuo nespecifinio histamino išsiskyrimo, suvalgius pomidorų.

PASIDALINTI

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos lopo testas?

Odos lopo mėginys (OLM) su maisto alergenais – neinvazinis tyrimas, padedantis diagnozuoti alergiją maistui, kuriai daugiausia būdingos vėlyvos klinikinės reakcijos.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos dūrio mėginys?

Odos dūrio mėginys (ODM) – dažniausiai kasdienėje alergologo praktikoje naudojamas metodas. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant ODM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes

Kaip yra diagnozuojama maisto alergija vaikams?

Alergijos maistui diagnostika yra sudėtinga. Diagnozuoti alergiją maistui padeda: anamnezė, diagnostiniai alerginiai mėginiai, eliminacinė dieta, provokaciniai oraliniai mėginiai. Visus alerginius mėginius gali vertinti tik specialistas – gydytojas vaikų alergologas arba alergologas ir klinikinis imunologas.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes