Alerginiai testai. Kada atliekamas odos lopo testas?

2019 8 rugpjūčio d.

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos lopo testas?

Odos lopo mėginys (OLM) su maisto alergenais – neinvazinis tyrimas, padedantis diagnozuoti alergiją maistui, kuriai daugiausia būdingos vėlyvos klinikinės reakcijos. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant OLM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams. Alergenai įdedami į suomiškas kameras (hipoalerginio metalo dubenėlius, prilipintus ant pleistro), ir 48 valandoms užklijuojami ant nepažeistos viršutinės nugaros srities odos (išskyrus menčių, stuburo sritį). Nuėmus kameras po 48 val. palaukiama 15-30 min., kad sumažėtų pleistro sukeltas paraudimas ir tada vertinami odos pokyčiai, susidarę kameros vietoje (pirmas vertinimas). Antras (galutinis) vertinimas - po 72 val. nuo kamerų užklijavimo.

Odos lopo mėginio indikacijos

  • tariama maisto alergija, kai yra neigiami ODM ir nenustatoma specifinių IgE antikūnų kraujo serume;
  • sunki ir (arba) nuolatinė atopinio dermatito eiga, kai nenustatoma provokuojančių veiksnių;
  • dauginė IgE sensibilizacija, neparodanti konkretaus alergeno klinikinės reikšmės ligoniams, sergantiems atopiniu dermatitu;
  • įtariama alergija maistui ligoniams, kuriems pasireiškia tik virškinimo trakto sutrikimo simptomai.

Odos lopo mėginio apribojimai

  • OLM atlikimo vieta (dažniausiai nugaros oda) turi būti neišberta.
  • mėginio vietoje negalima odos tepti išorinio poveikio (tepamaisiais) priešuždegiminiais preparatais - gliukokortikoidais arba kalcineurino inhibitoriais; priklausomai nuo stiprumo jų tepimą reikia nutraukti prieš 2-4 savaites.
PASIDALINTI

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą

Ar maistas visada daro įtaką bėrimų atsiradimui? Ar alerginės kilmės atopiniam dermatitui svarbus odos drėkinimas? Į šiuos ir kitus klausimus atsako prof. dr. Odilija Rudzevičienė.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Padidėjęs nealerginis jautrumas maistui arba maisto netoleravimas. Kas tai?

Nepageidaujamomis reakcijomis į maistą vadinamos visos neįprastos reakcijos, kurios atsiranda suvalgius tam tikro maisto produkto ar maisto priedo. Šios reakcijos skirstomos į alergiją maistui (ją sukelia imuniniai mechanizmai) ir į padidėjusį nealerginį jautrumą maistui, kurio nesukelia imuniniai mechanizmai.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos dūrio mėginys?

Odos dūrio mėginys (ODM) – dažniausiai kasdienėje alergologo praktikoje naudojamas metodas. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant ODM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes