Alerginiai testai. Kada atliekamas odos dūrio mėginys

2019 10 gegužės d.

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos dūrio mėginys?

Odos dūrio mėginys (ODM) – dažniausiai kasdienėje alergologo praktikoje naudojamas metodas. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant ODM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams. Atliekant ODM pirmiausia ant neišbertos dilbio vidinio paviršiaus odos lašinama kontrolinio skysčio (neigiama kontrolė) ir histamino 10 mg/ml tirpalas (teigiama kontrolė), vėliau - tiriamieji alergenai. Per užlašintus lašus atskiromis steriliomis specialiomis adatomis duriama į odą pažeidžiant tik epidermį. Lašai iš karto nusausinami. Reakcija vertinama po 15 minučių. Liniuote išmatuojamas pūkšlės skersmuo. Mėginio rezultatas yra teigiamas, jei susidariusios pūkšlės skersmens vidurkis 3 mm ar daugiau didesnis už neigiamą kontrolę. Jei histamino pūkšlė mažesnė negu 3 mm arba kontrolinio tirpalo pūkšlė didesnė negu 2 mm, ODM nevertinamas. 

Odos dūrio mėginio atlikimo apribojimai 

Odos dūrio mėginio negalima atlikti, jei:

  • mėginio vietoje oda yra išberta;
  • mėginio vietoje oda tepama išorinio poveikio (tepamaisiais) priešuždegiminiais preparatais - gliukokortikoidais arba kalcineurino inhibitoriais; priklausomai nuo stiprumo jų tepimą reikia nutraukti prieš 2-4 savaites;
  • jei vartojami geriamieji H1 histaminoblokatoriai. Prieš planuojamus ODM būtina nutraukti pirmosios kartos H1 histaminoblokatorių vartojimą 3 dienas, antrosios kartos – 5–7 dienas.

Odos dūrio mėginio kontraindikacijos

  • absoliučios: nėštumas, ūminė infekcija, alerginės ligos paūmėjimas (išskyrus atopinio dermatito paūmėjimą);
  • santykinės: didelio laipsnio sensibilizacija (įsijautrinimas), buvusi sisteminė alerginė reakcija, atopinio dermatito paūmėjimas, lėtinės dekompensuotos ligos, menstruacijos.

Odos dūrio-dūrio mėginys

Šis mėginys atliekamas kaip ir ODM, bet duriama pirmiausia į pasirinktą natyvinį alergeną (vaisių, daržovę ir kt.), po to – ta pačia adata į odą. Šį mėginį galima atlikti ne tik su šviežiais, bet ir su užšaldytais bei prieš mėginius atšildytais maisto produktais. Vertinama taip pat, kaip odos dūrio mėginys.

PASIDALINTI

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą

Ar maistas visada daro įtaką bėrimų atsiradimui? Ar alerginės kilmės atopiniam dermatitui svarbus odos drėkinimas? Į šiuos ir kitus klausimus atsako prof. dr. Odilija Rudzevičienė.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Padidėjęs nealerginis jautrumas maistui arba maisto netoleravimas. Kas tai?

Nepageidaujamomis reakcijomis į maistą vadinamos visos neįprastos reakcijos, kurios atsiranda suvalgius tam tikro maisto produkto ar maisto priedo. Šios reakcijos skirstomos į alergiją maistui (ją sukelia imuniniai mechanizmai) ir į padidėjusį nealerginį jautrumą maistui, kurio nesukelia imuniniai mechanizmai.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos lopo testas?

Odos lopo mėginys (OLM) su maisto alergenais – neinvazinis tyrimas, padedantis diagnozuoti alergiją maistui, kuriai daugiausia būdingos vėlyvos klinikinės reakcijos.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes