Alerginiai testai. Kada atliekamas odos dūrio mėginys

2019 10 gegužės d.

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos dūrio mėginys?

Odos dūrio mėginys (ODM) – dažniausiai kasdienėje alergologo praktikoje naudojamas metodas. Nėra apatinės amžiaus ribos atliekant ODM, todėl jį galima atlikti įvairaus amžiaus vaikams, taip pat ir kūdikiams. Atliekant ODM pirmiausia ant neišbertos dilbio vidinio paviršiaus odos lašinama kontrolinio skysčio (neigiama kontrolė) ir histamino 10 mg/ml tirpalas (teigiama kontrolė), vėliau - tiriamieji alergenai. Per užlašintus lašus atskiromis steriliomis specialiomis adatomis duriama į odą pažeidžiant tik epidermį. Lašai iš karto nusausinami. Reakcija vertinama po 15 minučių. Liniuote išmatuojamas pūkšlės skersmuo. Mėginio rezultatas yra teigiamas, jei susidariusios pūkšlės skersmens vidurkis 3 mm ar daugiau didesnis už neigiamą kontrolę. Jei histamino pūkšlė mažesnė negu 3 mm arba kontrolinio tirpalo pūkšlė didesnė negu 2 mm, ODM nevertinamas. 

Odos dūrio mėginio atlikimo apribojimai 

Odos dūrio mėginio negalima atlikti, jei:

  • mėginio vietoje oda yra išberta;
  • mėginio vietoje oda tepama išorinio poveikio (tepamaisiais) priešuždegiminiais preparatais - gliukokortikoidais arba kalcineurino inhibitoriais; priklausomai nuo stiprumo jų tepimą reikia nutraukti prieš 2-4 savaites;
  • jei vartojami geriamieji H1 histaminoblokatoriai. Prieš planuojamus ODM būtina nutraukti pirmosios kartos H1 histaminoblokatorių vartojimą 3 dienas, antrosios kartos – 5–7 dienas.

Odos dūrio mėginio kontraindikacijos

  • absoliučios: nėštumas, ūminė infekcija, alerginės ligos paūmėjimas (išskyrus atopinio dermatito paūmėjimą);
  • santykinės: didelio laipsnio sensibilizacija (įsijautrinimas), buvusi sisteminė alerginė reakcija, atopinio dermatito paūmėjimas, lėtinės dekompensuotos ligos, menstruacijos.

Odos dūrio-dūrio mėginys

Šis mėginys atliekamas kaip ir ODM, bet duriama pirmiausia į pasirinktą natyvinį alergeną (vaisių, daržovę ir kt.), po to – ta pačia adata į odą. Šį mėginį galima atlikti ne tik su šviežiais, bet ir su užšaldytais bei prieš mėginius atšildytais maisto produktais. Vertinama taip pat, kaip odos dūrio mėginys.

PASIDALINTI

Alerginiai testai. Kada atliekamas odos lopo testas?

Odos lopo mėginys (OLM) su maisto alergenais – neinvazinis tyrimas, padedantis diagnozuoti alergiją maistui, kuriai daugiausia būdingos vėlyvos klinikinės reakcijos.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes

Kaip yra diagnozuojama maisto alergija vaikams?

Alergijos maistui diagnostika yra sudėtinga. Diagnozuoti alergiją maistui padeda: anamnezė, diagnostiniai alerginiai mėginiai, eliminacinė dieta, provokaciniai oraliniai mėginiai. Visus alerginius mėginius gali vertinti tik specialistas – gydytojas vaikų alergologas arba alergologas ir klinikinis imunologas.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes

Kaip galime sumažinti tikimybę pasireikšti alergijai, kurią sukelia daržovės ar vaisiai?

Vaisiai ir daržovės dažniau sukelia burnos alergijos sindromą vyresniems vaikams, kurie yra alergiški žiedadulkėms, nes yra nustatytos kryžminės reakcijos tarp įvairių vaisių, daržovių ir žiedadulkių bei latekso alergenų.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes