Drėgnieji tvarsčiai - veiksmingas būdas padėti atopiškai odai

2019 1 liepos d.

Drėgni tvarsčiai – veiksmingas būdas padėti atopiškai odai

Drėgnieji tvarsčiai (angl. wet wrap) – tai gydymo būdas, kai ant pažeistos odos dedami vietinio poveikio preparatais (emolientais, vaistais, antiseptikais) ar vandeniu sudrėkinti tvarsčiai.

Drėgnieji tvarsčiai odos ligoms gydyti pradėti naudoti Australijoje prieš trisdešimt metų, o kaip atopinio dermatito gydymo būdas, jie išpopuliarėjo nuo 1991 m. Didžiojoje Britanijoje.

Drėgnieji tvarsčiai – vandeniu ar tam tikru preparatu sudrėkinta medvilninė, marlinė ar flanelinė medžiaga. Šiuo metu galima įsigyti ir specialiai pagamintų įvairaus dydžio bei skersmens cilindrinių elastinių tvarsčių ar drabužių. Ši metodika yra skirta sumažinti simptomus, sunkių ir stiprių paūmėjimų bei atsparių gydymui atvejų metu. Drėgnieji tvarsčiai gali būti naudojami ne tik atopinio dermatito, bet ir kitų odos ligų, tokių kaip: eritroderminės ar pustulinės žvynelinės, ichtiozės, padų bei delnų keratozės, nudegimų, pūslinių ar kitų lėtinių dermatitų gydymui.

Nors gydymo drėgnaisiais tvarsčiais mechanizmas nėra visiškai aiškus, žinoma, kad jis yra daugiafunkcinis. Ištirta, kad atopinio dermatito atvejais atstatomas pažeistas odos barjeras, atkuriama ląstelinių lipidų struktūra ir pristabdomas vandens pasišalinimas iš epidermio. Drėgnieji tvarsčiai, vėsindami odą, mažina niežėjimą, uždegimą bei pagerina vietinio poveikio gliukokortikoidų ar kitų vaistų skvarbą. Jie sudaro fizinį barjerą ir apsaugo odą nuo mechaninio pažeidimo kasant bei apsaugo nuo išorinių dirgiklių: alergenų, bakterijų. Gydant drėgnaisiais tvarsčiais suvartojama mažiau vaistų, sutrumpėja gydymo trukmė ir sumažėja šalutinių gliukokortikoidų sukeliamų reakcijų tikimybė.

Literatūroje aprašomos įvairios atopinio dermatito gydymo drėgnaisiais tvarsčiais metodikos. Dažniausiai prieš dedamiesi drėgnuosius tvarsčius pacientai 10–20 min. paguli antiseptinėje vonioje (su soda, kalio permanganatu, chloru) ar vonioje su minkštinamosiomis medžiagomis (aliejais). Iš karto po vonios oda nusausinama, tepama emolientais, o bėrimai sutepami priešuždegiminio poveikio preparatais (gliukokortikoidais, kalcineurino inhibitoriais). Tada oda uždengiama pirmu sudrėkintu tvarsčio sluoksniu (cilindrinis, medvilninis tvarstis ar bintas), ant jo uždedamas antras sausas medžiaginis tvarstis (cilindrinis, medvilninis tvarstis, pižama ir pan. Dažniausiai pirmas sluoksnis drėkinamas šiltu vandeniu.

Tvarstis gali būti laikomas nuo kelių valandų iki paros, dažniausiai rekomenduojamos 1-2 val.  Rekomenduojama gydymo trukmė iki 2 sav., dažniausiai užtenka 3-5 dienų. Galimos gydymo komplikacijos yra odos maceracija, odos infekcija – folikulitas, padidėjusi gliukokortikoidų rezorbcija ir galimas poveikis pagumburio-hipofizės-antinksčių ašiai, ypač gydant didelius odos plotus su stipriai ar labai stipriai veikiančiais gliukokortikoidais.

Kaip naudojami drėgnieji tvarsčiai galite pažiūrėti video:

PASIDALINTI

Kokia higiena reikalinga sergant atopiniu dermatitu?

Dauguma žmonių vis dar turi klaidingą nuomonę apie odos prausimą sergant atopiniu dermatitu. Vienas pagrindinių klausimų, su kuriais susiduriama kasdien: kaip dažnai prausti sausą odą?

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Kaip gali padėti fototerapija sergant atopiniu dermatitu?

Fototerapija – gydymas ultravioletiniais spinduliais. Gamtoje ultravioletinių spindulių šaltinis yra saulė. Šiais laikais fototerapija naudojama tokioms odos ligoms, kaip atopinis dermatitas, žvynelinė, monetiškasis dermatitas, seborėjinis dermatitas gydyti.

Skaityti daugiau
skaityti 2 minutes

Kodėl sergant atopiniu dermatitu verta pabandyti dezinfekcines vonias?

Kai atopinis dermatitas paūmėjęs ir odoje yra daug nukasymų, žaizdelių, verta pabandyti dezinfekcines vonias. Dezinfekcinių vonių pagalba: oda yra dezinfekuojama, sumažėja bakterijų kiekis ant odos ir greičiau sugyja bėrimai.

Skaityti daugiau
skaityti 1 minutę