Drėgnieji tvarsčiai - veiksmingas būdas padėti atopiškai odai

2019 1 liepos d.

Drėgni tvarsčiai – veiksmingas būdas padėti atopiškai odai

Drėgnieji tvarsčiai (angl. wet wrap) – tai gydymo būdas, kai ant pažeistos odos dedami vietinio poveikio preparatais (emolientais, vaistais, antiseptikais) ar vandeniu sudrėkinti tvarsčiai.

Drėgnieji tvarsčiai odos ligoms gydyti pradėti naudoti Australijoje prieš trisdešimt metų, o kaip atopinio dermatito gydymo būdas, jie išpopuliarėjo nuo 1991 m. Didžiojoje Britanijoje.

Drėgnieji tvarsčiai – vandeniu ar tam tikru preparatu sudrėkinta medvilninė, marlinė ar flanelinė medžiaga. Šiuo metu galima įsigyti ir specialiai pagamintų įvairaus dydžio bei skersmens cilindrinių elastinių tvarsčių ar drabužių. Ši metodika yra skirta sumažinti simptomus, sunkių ir stiprių paūmėjimų bei atsparių gydymui atvejų metu. Drėgnieji tvarsčiai gali būti naudojami ne tik atopinio dermatito, bet ir kitų odos ligų, tokių kaip: eritroderminės ar pustulinės žvynelinės, ichtiozės, padų bei delnų keratozės, nudegimų, pūslinių ar kitų lėtinių dermatitų gydymui.

Nors gydymo drėgnaisiais tvarsčiais mechanizmas nėra visiškai aiškus, žinoma, kad jis yra daugiafunkcinis. Ištirta, kad atopinio dermatito atvejais atstatomas pažeistas odos barjeras, atkuriama ląstelinių lipidų struktūra ir pristabdomas vandens pasišalinimas iš epidermio. Drėgnieji tvarsčiai, vėsindami odą, mažina niežėjimą, uždegimą bei pagerina vietinio poveikio gliukokortikoidų ar kitų vaistų skvarbą. Jie sudaro fizinį barjerą ir apsaugo odą nuo mechaninio pažeidimo kasant bei apsaugo nuo išorinių dirgiklių: alergenų, bakterijų. Gydant drėgnaisiais tvarsčiais suvartojama mažiau vaistų, sutrumpėja gydymo trukmė ir sumažėja šalutinių gliukokortikoidų sukeliamų reakcijų tikimybė.

Literatūroje aprašomos įvairios atopinio dermatito gydymo drėgnaisiais tvarsčiais metodikos. Dažniausiai prieš dedamiesi drėgnuosius tvarsčius pacientai 10–20 min. paguli antiseptinėje vonioje (su soda, kalio permanganatu, chloru) ar vonioje su minkštinamosiomis medžiagomis (aliejais). Iš karto po vonios oda nusausinama, tepama emolientais, o bėrimai sutepami priešuždegiminio poveikio preparatais (gliukokortikoidais, kalcineurino inhibitoriais). Tada oda uždengiama pirmu sudrėkintu tvarsčio sluoksniu (cilindrinis, medvilninis tvarstis ar bintas), ant jo uždedamas antras sausas medžiaginis tvarstis (cilindrinis, medvilninis tvarstis, pižama ir pan. Dažniausiai pirmas sluoksnis drėkinamas šiltu vandeniu.

Tvarstis gali būti laikomas nuo kelių valandų iki paros, dažniausiai rekomenduojamos 1-2 val.  Rekomenduojama gydymo trukmė iki 2 sav., dažniausiai užtenka 3-5 dienų. Galimos gydymo komplikacijos yra odos maceracija, odos infekcija – folikulitas, padidėjusi gliukokortikoidų rezorbcija ir galimas poveikis pagumburio-hipofizės-antinksčių ašiai, ypač gydant didelius odos plotus su stipriai ar labai stipriai veikiančiais gliukokortikoidais.

Kaip naudojami drėgnieji tvarsčiai galite pažiūrėti video:

PASIDALINTI

Žiedadulkių sezonas ir vokų bėrimai

Atėjus pavasariui, prasidėjus įvairių augalų žydėjimui dalis žmonių pajunta rinokonjuktyvito arba populiariai liaudyje vadinamos “šienligės” simptomus – čiaudulys, paburkusi nosies gleivinė, sunkumas kvėpuojant, skaidrus sekretas iš nosies, perštinčios, sausos akys, patinę vokai.  Šie simptomai atsiranda dėl organizmo reakcijos į aplinkoje, ore esančius alergenus, tokius kaip žiedadulkės, namų dulkių erkės, gyvūnų pleiskanos ar kita.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie atopinį dermatitą

Ar vaikas gali išaugti atopinį dermatitą? Ką daryti, jeigu po ilgo gydymo vėl atsiranda odos uždegimas? Kaip pagerinti vaiko miegą? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja dermatovenerologė, Egzemos mokyklos lektorė Inga Kisielienė.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Emolientai – atopinio dermatito gydymo pagrindas

Emolientai, dar vadinamieji drėkinamieji kremai – tai medžiagos tepamos ant odos ir skirtos odos drėkinimui. Emolientai naudojami ne tik kasdienei odos priežiūrai, bet yra ir daugelio odos ligų, tokių kaip atopinis dermatitas, žvynelinė, kontaktinis dermatitas ir kt. gydymo pagrindas. Taip yra todėl, kad sudrėkinus odą, mes užtikriname ir pagrindinę jos funkciją – apsaugą.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes