Drėgnieji tvarsčiai - veiksmingas būdas padėti atopiškai odai

2019 1 liepos d.

Drėgni tvarsčiai – veiksmingas būdas padėti atopiškai odai

Drėgnieji tvarsčiai (angl. wet wrap) – tai gydymo būdas, kai ant pažeistos odos dedami vietinio poveikio preparatais (emolientais, vaistais, antiseptikais) ar vandeniu sudrėkinti tvarsčiai.

Drėgnieji tvarsčiai odos ligoms gydyti pradėti naudoti Australijoje prieš trisdešimt metų, o kaip atopinio dermatito gydymo būdas, jie išpopuliarėjo nuo 1991 m. Didžiojoje Britanijoje.

Drėgnieji tvarsčiai – vandeniu ar tam tikru preparatu sudrėkinta medvilninė, marlinė ar flanelinė medžiaga. Šiuo metu galima įsigyti ir specialiai pagamintų įvairaus dydžio bei skersmens cilindrinių elastinių tvarsčių ar drabužių. Ši metodika yra skirta sumažinti simptomus, sunkių ir stiprių paūmėjimų bei atsparių gydymui atvejų metu. Drėgnieji tvarsčiai gali būti naudojami ne tik atopinio dermatito, bet ir kitų odos ligų, tokių kaip: eritroderminės ar pustulinės žvynelinės, ichtiozės, padų bei delnų keratozės, nudegimų, pūslinių ar kitų lėtinių dermatitų gydymui.

Nors gydymo drėgnaisiais tvarsčiais mechanizmas nėra visiškai aiškus, žinoma, kad jis yra daugiafunkcinis. Ištirta, kad atopinio dermatito atvejais atstatomas pažeistas odos barjeras, atkuriama ląstelinių lipidų struktūra ir pristabdomas vandens pasišalinimas iš epidermio. Drėgnieji tvarsčiai, vėsindami odą, mažina niežėjimą, uždegimą bei pagerina vietinio poveikio gliukokortikoidų ar kitų vaistų skvarbą. Jie sudaro fizinį barjerą ir apsaugo odą nuo mechaninio pažeidimo kasant bei apsaugo nuo išorinių dirgiklių: alergenų, bakterijų. Gydant drėgnaisiais tvarsčiais suvartojama mažiau vaistų, sutrumpėja gydymo trukmė ir sumažėja šalutinių gliukokortikoidų sukeliamų reakcijų tikimybė.

Literatūroje aprašomos įvairios atopinio dermatito gydymo drėgnaisiais tvarsčiais metodikos. Dažniausiai prieš dedamiesi drėgnuosius tvarsčius pacientai 10–20 min. paguli antiseptinėje vonioje (su soda, kalio permanganatu, chloru) ar vonioje su minkštinamosiomis medžiagomis (aliejais). Iš karto po vonios oda nusausinama, tepama emolientais, o bėrimai sutepami priešuždegiminio poveikio preparatais (gliukokortikoidais, kalcineurino inhibitoriais). Tada oda uždengiama pirmu sudrėkintu tvarsčio sluoksniu (cilindrinis, medvilninis tvarstis ar bintas), ant jo uždedamas antras sausas medžiaginis tvarstis (cilindrinis, medvilninis tvarstis, pižama ir pan. Dažniausiai pirmas sluoksnis drėkinamas šiltu vandeniu.

Tvarstis gali būti laikomas nuo kelių valandų iki paros, dažniausiai rekomenduojamos 1-2 val.  Rekomenduojama gydymo trukmė iki 2 sav., dažniausiai užtenka 3-5 dienų. Galimos gydymo komplikacijos yra odos maceracija, odos infekcija – folikulitas, padidėjusi gliukokortikoidų rezorbcija ir galimas poveikis pagumburio-hipofizės-antinksčių ašiai, ypač gydant didelius odos plotus su stipriai ar labai stipriai veikiančiais gliukokortikoidais.

Kaip naudojami drėgnieji tvarsčiai galite pažiūrėti video:

PASIDALINTI

Atopiškos odos priežiūra vasarą

Didžiai daliai sergančių atopiniu dermatitu vasaros metu odos būklė pagerėja dėl priešuždegiminio saulės spindulių poveikio. Tačiau karštis skatina prakaitavimą, o prakaitas gali sudirginti odą, ypač tose srityse, kur oda trinasi (raukšlės, rūbų kraštas). Karštomis dienomis rekomenduojama dėvėti neaptemptus, o laisvus, natūralaus pluošto (lininiai, šilkiniai, medvilniniai) rūbus.

Skaityti daugiau
skaityti 7 minutes

Ar yra kokių nors profilaktinių gudrybių, kaip atopinio dermatito būtų galima išvengti, jei tėvai žino, kad vaikas šią ligą gali būti paveldėjęs?

Atopinis dermatitas gali būti paveldėtas. Kartais stebimasi, kad daug vaikų serga šia liga ir tais atvejais, kai šeimoje daugiau niekas neserga alerginėmis ligomis. Bet jei geriau paieškotume, išsiaiškintume, kad vis tiek vienas ar kitas sausą odą turintis žmogus šeimoje yra.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Sudirgę ir sausi akių vokai: patarimai, kaip to išvengti

Dažniausiai vokų egzema atsiranda dėl kontaktinio dermatito. Ją gali sukelti tiesioginis dirginantis medžiagos poveikis arba kontaktas su alergenu. Sužinokite kokios yra dažniausios priežastys.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes