Atopinis Kūdikis

2020 25 kovo d.

Ar yra kokių nors profilaktinių gudrybių, kaip atopinio dermatito būtų galima išvengti, jei tėvai žino, kad vaikas šią ligą gali būti paveldėjęs?

Atopinis dermatitas gali būti paveldėtas. Kartais stebimasi, kad daug vaikų serga šia liga ir tais atvejais, kai šeimoje daugiau niekas neserga alerginėmis ligomis. Bet jei geriau paieškotume, išsiaiškintume, kad vis tiek vienas ar kitas sausą odą turintis žmogus šeimoje yra. Kokių nors labai efektyvių profilaktinių gudrybių mokslininkai dar nėra atradę, esą jei darysite taip, tai jūsų vaikas nesirgs atopiniu dermatitu. Bet yra dalykų, kuriuos galima pabandyti. Viena naujausių rekomendacijų – kūdikio odelės drėkinimas nuo gimimo. Kai kūdikis gimsta ir yra tikimybė, kad jis gali susirgti atopiniu dermatitu, nuo pat pirmos dienos kasdien jam odelę tepant drėkinamuoju kremu galima sumažinti šios ligos išsivystymo riziką. Tepti reikia kartą per dieną viso kūno odą. Rinkitės kūdikiams skirtą bekvapį kremą su kuo mažiau sudėtinių dalių. Tiks elementarus drėkinamasis kūdikių odos kremas.

Prieš kelis dešimtmečius išpopuliarėjo higienos hipotezė, esą vaikai, kurie gyvena labai švariuose namuose, mažose šeimose, miestuose, dažniau turi polinkį į alergines ligas. Aiškinama, jog taip yra todėl, kad šių vaikų imuninė sistema turi mažiau kontaktų su alergenais, bakterijomis, virusais. Ji neišsitreniruoja, tampa jautresnė ir į viską reaguoja iškreiptai. Taigi kita rekomendacija – nesistengti sukurti sterilios aplinkos kūdikiui. Gimus vaikiukui mes labai stengiamės, kad viskas būtų itin švaru. Taip, švaros reikia, bet sterili aplinka nepatartina. Vaikas turi susidurti su skirtingais mikroorganizmais ir treniruoti savo imuninę sistemą. Dar viena mokslinė studija parodė, kad vaikai, kurie anksčiau išeina į darželį arba į susitikimus su kitais vaikais, irgi mažiau linkę į alergines ligas, nes jie patiria daugiau kontaktų su įvairiais patogenais. Vienas veiksnių, didinančių atopinio dermatito išsivystymo tikimybę, – antibiotikai. Jų skyrimas per pirmus gyvenimo metus šiek tiek didina alerginių ligų riziką. Bet šiais laikais tokių atvejų mažiau, nes dabar antibiotikų vartojimo sąmoningumas labai padidėjęs, patys tėveliai visokiais būdais stengiasi vengti antibiotikų. Bet kai reikia, būtinai paisykite gydytojo rekomendacijų. Nes kartais antibiotikai iš tiesų yra reikalingi.

PASIDALINTI

Žiedadulkių sezonas ir vokų bėrimai

Atėjus pavasariui, prasidėjus įvairių augalų žydėjimui dalis žmonių pajunta rinokonjuktyvito arba populiariai liaudyje vadinamos “šienligės” simptomus – čiaudulys, paburkusi nosies gleivinė, sunkumas kvėpuojant, skaidrus sekretas iš nosies, perštinčios, sausos akys, patinę vokai.  Šie simptomai atsiranda dėl organizmo reakcijos į aplinkoje, ore esančius alergenus, tokius kaip žiedadulkės, namų dulkių erkės, gyvūnų pleiskanos ar kita.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie atopinį dermatitą

Ar vaikas gali išaugti atopinį dermatitą? Ką daryti, jeigu po ilgo gydymo vėl atsiranda odos uždegimas? Kaip pagerinti vaiko miegą? Į šiuos ir kitus klausimus atsako gydytoja dermatovenerologė, Egzemos mokyklos lektorė Inga Kisielienė.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes

Emolientai – atopinio dermatito gydymo pagrindas

Emolientai, dar vadinamieji drėkinamieji kremai – tai medžiagos tepamos ant odos ir skirtos odos drėkinimui. Emolientai naudojami ne tik kasdienei odos priežiūrai, bet yra ir daugelio odos ligų, tokių kaip atopinis dermatitas, žvynelinė, kontaktinis dermatitas ir kt. gydymo pagrindas. Taip yra todėl, kad sudrėkinus odą, mes užtikriname ir pagrindinę jos funkciją – apsaugą.

Skaityti daugiau
skaityti 5 minutes